MONERO

UWAGA!!!
Strona zawiera skrypt do wydobywania MONERO. Informacja niżej.

Jeżeli masz więcej pytań na temat MONERO napisz do mnie na adresy podane w "Kontakt

Monero (XMR) kryptowaluta, powstało 18 kwietnia 2014r oryginalnie pod nazwą Bitmonero. Została uruchomiona jaka fork waluty Bitecoin. Twórca Monero pozostał anonimowy i prawdopodobnie wycofał się już z projektu, który rozwijany jest przez deweloperów.

Monero początkowo nosiło nazwę Bitmonero co w języku esperanto znaczy dosłownie to samo co Bitcoin. Po kilku dniach społeczność postanowiła o skróceniu tej nazwy. Monero jest pierwszym forkiem waluty Bytecoin i bazuje na tym samym protokole CryptoNight. Developerzy poprawili błędy w znajdujące się w kodzie Bytecoin oraz skrócili czas między blokami z 2 do 1 minuty (później zwiększono ten czas z powrotem do 2 minut zwiększając przy tym nagrodę w bloku).

Monero wydobywa się podobnie jak w przypadku Bitcoina metodą Proof-of-Work. Algorytm CryptoNight został tak napisany aby umożliwić efektywne kopanie użytkownikom za pomocą każdego procesora w technologii x86. Oczywiście najbardziej efektywne jest wciąż kopanie za pomocą minera GPU.

Prywatność transakcji jest bardzo ważna dla developerów Monero. W przeciwieństwie do innych walut opartych o algorytm CryptoNight, adresy transakcji są ukryte przez co znalezienie nadawców i odbiorców jest niezwykle trudne. Developerzy zaimplementowali również system poufnych transakcji (Confidential transactions) zwany RingCT który pozwala na ukrycie również kwoty zawartej w przelewie.

Rozmiar bloku w Monero nie jest określony. Wyliczany jest przez algorytm na podstawie rozmiaru 100 ostatnich bloków. Również opłaty transakcyjne są dynamicznie dostosowywane przez odpowiedni algorytm.


Na początek
Jak przy każdej walucie potrzebny jest portfel (wallet).
Jako, że waluta jest wirtualna więc portfel to program komputerowy do jej przechowywania.
Portfele są dostępne na wszystkie urządzenia (windows, linux, android, urządzenia mobilne).
Protfel Online: https://mymonero.com/#/

Protfel Offline: https://moneroaddress.org/

Monero Node: https://getmonero.org/downloads/

Mobilne: https://play.google.com/store/apps/details?id=xmr.org.freewallet.app&hl=pl


Jak zdobyć MONERO?
MONERO można zdobyć na różne sposoby:.
- kupowanie i sprzedawanie na giełdach kryptowalut
- "kopanie" - możemy sami wydobywać MONERO przy pomocy własnego komputera/laptopa w tym celu rejestrujemy się "w kopalni" i pobieramy odpowiednie oprogramowanie wg instrukcji na ich stronie. Przykładowa kopalnia to Supportxmr.com

- umieszczenie na swojej stronie skryptu, który powoduje, że komputer osoby odwiedzającej stronę ze skryptem "wydobywa" MONERO na konto właściciela strony. Odpowiedni skrypt można pobrać ze strony Coinhive.com

POLECAM