BOINCBoinc to platforma na której zbudowane są projekty naukowe do liczenia rozproszonego.

Wyróżniamy projekty astronomiczne, medyczne, fizyczne, matematyczne i inne. Do wyboru, do koloru, obecnie jest ok. 30 projektów, tak więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
Lista wszystkich dostępnych projektów jest dostępna TUTAJ

Aby wziąć udział w projekcie lub kilku projektach należy zainstalować menedżera Boinc (program bezpłatny na licencji GNU), przyłączyć się do projektu i przeliczać otrzymywane próbki.

Menedżera pod Windows'a można pobrać KLIKAJĄĆ TU - o menedżery pod inne platformy (Mac OS, Linux) zapytaj pisząć na maila w dziale Kontakt.

A o co chodzi z tym liczeniem?
Otóż jest to projekt całkowicie dobrowolny. Odbywa się na zasadzie wolontariatu.
Cała platforma Boinc jest non-profit.
Udostępniając swój komputer (lub wiele swoich komputerów) w danym projekcie powiększasz bazę maszyn liczących próbki danych i tym samym wpływasz na szybsze rozwiązanie jakiegoś zagadnienia medycznego czy naukowego.
Są to projekty istotne z punktu widzenia ludzkości.
Tradycyjnymi metodami np. lek na AIDS wykryto by za kilkanaście, kilkadziesiąt lat, a z pomocą projektu na platformie Boinc potrwa to znacznie krócej.
Podobnie rzecz się ma z projektami poszukującymi nowych odmian białek do zwalczania chorób społecznych i cywilizacyjnych, poszukiwaniami nowych paliw energetycznych czy pozaziemskich cywilizacji.
Ta baza komputerów tworzy swoisty superkomputer, niemożliwy do zbudowania jako samodzielna maszyna. To setki tysięcy a nawet miliony komputerów liczących w różnych projektach Boinc, to ogromna moc obliczeniowa.

Oczywiście ten kto coś znajdzie będzie sławny a za tym mogą płynąć inne profity.
Nie myślmy jednak tak materialnie :)
Generalnie chodzi o to aby pomóc ludzkości i nauce w szybkim rozwiązaniu spraw, których badanie tradycyjnymi metodami zajęłoby długie lata.

Po wszystkich sprawach związanych z pobraniem, zainstalowaniem menedżera oraz wyborem odpowiedniego projektu zapraszam do przyłączenia się do zespołu Boinc-Polska.

POLECAM