Na podstawie Wikipedii

Nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone częściowo w północno-wschodniej Afryce i częściowo w Azji (półwysep Synaj), nad Morzem Śródziemnym i Morzem Czerwonym, pomiędzy Libią, Izraelem, Sudanem i Strefą Gazy.

Flaga Egiptu Godło Egiptu


Staroegipska nazwa kraju oznacza „Czarny Ląd” i odnosi się do żyznych gruntów wzdłuż Nilu w porównaniu do „Czerwonego Lądu” graniczącej pustyni.
Arabskie słowo Miṣr, - obecnie oficjalna nazwa kraju - ma pochodzenie semickie. Wg pierwotnego asyryjskiego rodzaju pisma słowa Misir/Musur są bardzo podobne i spokrewnione z hebrajskim słowem מִצְרַיִם (Mitzráyim). Oznacza ono „kraj” lub „państwo”, przy czym historycznie w wąskim znaczeniu rozumiane jako Egipt Dolny (Dolny kraj) i później przeniesione na cały kraj (Górny i Dolny Egipt).
Nazwy europejskie Egypt, Ägypten, Égypte, Egitto itd. pochodzą z łacińskiego słowa Aegyptus i pierwotnie ze starogreckiego słowa Αίγυπτος (Aigyptos). Kopci zarzekają się, że są bezpośrednimi potomkami staroegipskiego społeczeństwa z czasów faraonów. Od ich imienia powstało greckie słowo aigyptos, które np. w języku niemieckim przekształciło się w słowo Ägypten . Wg innych teorii słowo Aigyptos stanowi kontaminację egipskiego wyrażenia ḥwt-k3-ptḥ, co oznacza „Siedziba duszy Boga Ptah”, przy czym jest to także nawiązanie do świątyni Ptaha w Memphis.

Język urzędowy - arabski
Stolica - Kair
Ustrój polityczny - republika
Jednostka montarna - funt egipski
Religia dominująca - islam

Klimat
Klimat przeważającej części państwa jest skrajnie suchy, zwrotnikowy. Roczna suma opadów na ogół nie przekracza kilkudziesięciu milimetrów. Gdyby nie Nil, Egipt byłby krajem pustynnym i prawie bezludnym. Nad rzeką istnieje oaza nadrzeczna, ciągnąca się przez prawie 3 tys. kilometrów. Od tysiącleci w Egipcie tworzono system sztucznego nawadniania, znacznie zwiększając pow. gruntów uprawnych. System nawadniający rozbudowano w 1970 roku, gdy na Nilu w Asuanie zbudowano zaporę wodną, sztuczny zbiornik i elektrownię wodną.

POLECAM